Ramazan Ayında Çocuklarımız

Tarih: 22 Ağustos 2008

Ramazan Ayı Yaklaşıyor…

Müslümanların büyük çoğunluğu çocuklarının ahiretlerini hiç düşünmüyor. Her Ramazan ayında şahit olurum: Çocuk oruç tutmak ister anne baba men eder. Sen daha çocuksun, senin okulun var gibi sebepler öne sürerler çocuğu ibadetten alıkoyarlar. Ne çocuğu? Adam 15 yaşına gelmiş, bütün dini vecibeler üzerine farz olmuş. Her şeyden önce, Allahın apaçık emirlerini men ettiğinizin ve ne duruma düştüğünüzün farkında mısınız üzerinde çok iyi düşünün.

Siz dinden uzak yaşasanız bile, -eğer Allah’a bir parça saygınız sevginiz varsa- çocuklarınızı namazdan oruçtan men etmeyin. Tam tersine yardımcı olun.

Eğer çocukta din sevgisi kuvvetli ise sonuçta onu kaybetme riskiniz de vardır bunu unutmayın. Siz ona itici olursunuz. Sizi zalim ve zorba gibi görür. Sonra mevcut İslami cemaatlerden birisine girer sizinle irtibatı keser. İyisi mi din konusunda çocuğunuza yardımcı olun. İki defa kazançlı duruma düşün. Hem dindar çocuklar din konusunda anadan babadan yardım ve şefkat görürse okulunda herkesten çok daha fazla başarılı oluyor.

İslam dininden korkmayın. En yüksek faziletler İslam dinindedir. Siz yanlış insanlar tanımış olabilirsiniz. Bir de İslami cemaatlerin içinden bilgisi çok yüksek olan alim kişilerle bizzat görüşün onlara sorular sorun. Bunu yaparsanız yüzde yüz fikriniz değişecektir.

Allaha inanıyorsanız bilirsiniz ki o çocuklar size emanettir. Onları siz bir süreliğine barındıracak, besleyecek, eğitecek ve koruyacaksınız. Allahın emanetini Allahın dininden uzaklaştırma hatasına girmemelisiniz. Eğer müslüman iseniz bu sözlerim üzerinde tekrar tekrar düşünün.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.