Ramazan ayı orucu ağır geliyorsa..

Tarih: 01 Ağustos 2011

Oruç tutmak bazı insanların sağlığına büyük zarar verebilir. Bu konuda kimden fetva alacaklar? Doktorlardan. Zira peygamber efendimiz (S.A.V) “Dinin yarısı ilimdir. İlmin yarısı tıptır.” diye buyurmuş. Yani doktorunuz kesinlikle oruç tutmayacaksın diyorsa tutmayacaksınız.

Sağlıkları tehlikede olmayanlara ise cahillik zarar verir. Sıcak yaz günlerinde fazla terletici işlerde çalışanların oruçları onların bünyelerine ciddi tahribatlar verebilir. Şöyle: Bünye terlemekle sadece su atmıyor. Hayati önem taşıyan sıvıları da mecburen dışarı atıyor. Bünyedeki elektrolitler dengesi bozuluyor. Birçok iç organların sağlığı ciddi anlamda tehlikeye giriyor. Yıpranmalar, iç yaralanmalar, iltihaplar baş gösterebilir.

Çok terleyenler nasıl beslenmeli?
Su tutan, önemli mineralleri ve çeşitli bitkisel proteinleri içeren yiyeceklerden sahurda yemek şart. Taze (yeşil) fasulye yemeği, bulgur pilavı, domates, patates ve mevsim meyveleri başta olmak üzere faydalı şeyler yemeliyiz. İftarda da aynı özellikteki yiyeceklerden ama daha az miktarda yemeliyiz. Tatlı çeşitlerini az tutmalıyız. Tatlılar yalancı tokluk hissi verir, gözü de doyurur ama bünyeye hiçbir faydaları yoktur. İftarda tatlı yerine çeşitli mevsim meyveleri tercih edilmeli.

Her şeye dikkat ettiğiniz halde oruç size ağır mı geliyor? Çok mu zorlanıyorsunuz? Sigara ve içki müptelaları Ramazan ayı boyunca çok mu zorlanıyor?
İşte birinci dereceden en etkili çözüm:
Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahil aliyyil azîm zikrine devam edin. Şu yazımı da okursanız nasıl işe yarayacağını öğrenmiş olarak, bilinçli bir şekilde zikre devam edin. Göreceksiniz oruçtan kaynaklanan tüm sıkıntılarınız gidecektir.
Tıklayın okuyun: » Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.