Önce dinletmeyi bil.

Tarih: 05 Aralık 2011

Birisiyle yeni tanıştım. Adam güya çok bilinçli çok şuurlu bir Müslüman. Ama konuşurken kimseye fırsat vermiyor. Ağzını açıp tek kelime söyleyemiyorsun!

Müslüman kişi önce karşısındaki insanın Allah katındaki değerinin çok yüksek olabilmesi ihtimalini zaman mevhumuna kapılmadan düşünmeli, sonra edebini takınarak konuşmalı. Konuşmayı bildiği gibi dinletmeyi de bilmeli. Bu kişi benim sözlerimi anlıyor mu, yoksa ben boşa mı çenemi yoruyorum, acaba bir derdi var da onu mu konuşmak istiyor.. Bütün bunları anlamak zorunda. Bilmemek gibi bir mazeret yok. Çünkü bu güzel hal imandan gelen bir haldir. Söz konusu kişiye imansız diyemem elbette ama hal ve hareketleri bir Müslümanda olmaması gereken haller ve hareketler.

Sonunda tahammül edemedim oradan uzaklaştım. Diğer kişinin kafasını ütülemeye devam etti.

Her sözü birbiriyle çelişiyordu. Bir yandan ABD’nin İsrailin teknolojilerinin ne kadar güçlü olduğunu söylüyor, bir yandan tüm islami cemaatleri kafir olmakla suçlayıp niçin bir araya gelmiyorlar cihat başlatmıyorlar diyerek bir sürü ayet  hadis sıralıyor.

Papağan gibi ezberlemiş. Eğer karşısındakine de söz hakkı tanıyarak onu objektifçe dinlemeyi, soru sormayı ve sordurmayı bilmiyorlarsa böyle tiplerden uzak durmayı tercih ederim. Psikolojik sağlığı bozuk bir insan mıdır provokatör bir görevli midir yoksa provokatörlerin beynini yıkadığı bir cahil midir ne halttır belli değil.

Dinlemenin anlamı..

Yukardaki çarka dikkat edin. Sen bana konuşurken bende o hallerin oluşmasına imkân vermiyorsan boşa çeneni yoruyorsun demektir. Arada ne sevgi saygı olur ne de o konuşmanın akabinde herhangi bir güzellik doğar.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Masalah Terzi - Muş dedi ki:

  İslam tek dindir hak dindir ve batila karsidir.

 2. Uzun zamandan beri sitene uğramiyordum, senin sitene yine geldim. İyi ki gelmişim. Dinlemek çok mühimdir zaten karşındakini dinlemezsen hiç bir şey analmazasın ki. Dolayısıyla da anlamadığın konu hakkında ne cevap verebilirsin ki..
  Hepimiz hatalar yaparız her insan gibi bizler de bazen dinlemeden konuşuruz, ama mühim olan bu hatadan dönmektir.
  Allah-u Teâlâ hazretleri bizleri ve sizleri ıslah eylesin… Amin..

 3. Râna dedi ki:

  Mevlid kandiliniz mübarek olsun! Dua istirham eylesek sizden?

  Selam ve Muhabbetle!

  ***
  Âmin cümlemizin kandili mübarek olsun. Sizin insanlara hüsnüzanınız büyük bir duadır.

 4. Râna dedi ki:

  Dostun bir kelamı gönle safadır. Allah razı olsun! Kelamınız ayrı bir huzur verdi gönle..

  Muhabbetle!

  ***
  Allah razı olsun. Müminler birbirlerinin dostlarıdır yardımcılarıdır. Allahtan mümin olmayı dileyelim. Sadık kullarından. Elhamdülillah müslümanız ama müminliğimizin ölçüsü nedir Allah bilir. Hüsnüzanlarınız için tekrar teşekkür ederim Allah razı olsun.