Ölüm Rabıtası (Rabıta-i Mevt)

Tarih: 07 Eylül 2008

Rabita-i Mevt nedir ve nasıl yapılır?

Ciddi bir konsantrasyon haline girerek “öldüğünüzü ve o andan itibaren olacak şeyleri” hayal etmenizdir. Arasıra yapılmasında büyük fayda var. Öldüğünüzü, yakınlarınızın ağladığını, sonra cenaze işlerine başladıklarını, cesedinizin defnedilmeden önce yıkandığını, kefenlendiğini, sonra tabutla camiye götürüldüğünü, cenaze namazınızın kılındığını, sonra kazılmış kabir çukuruna götürüldüğünüzü, kabre yerleştirildiğinizi, sağ tarafınıza yatırıldığınızı, üstünüze tahtaların dizilerek boyunuza göre, tabuta benzer bir üçgen alanda kapalı kaldığınızı, sonra insanların üstünüze toprak attıklarını filan düşünürsünüz. Daha ayrıntılı canlandırma için  aşağıdaki video filmini izleyin.

Rabita-i mevt ciddi olarak yapılırsa insanın aklını başına getirir. Düşünürsünüz; “Ben ölmüşüm. Artık hiç bir hatamı telafi edemeyeceğim.” Ne büyük bir vicdan azabı içindesiniz! ve de “Hiçbir günahım için tövbe etme hakkım kalmadı!” diye çok büyük bir vicdan azabına girersiniz. Bu rabıtaya ciddi konsantre olursanız gerçekten öldüğünüzü ve de geri dönüş olmadığını sanırsınız. Şiddetli mi şiddetli bir vicdan azabı sizi kaplamıştır. Tarifi imkânsız. Sonra kendinize geldiğinizde hâlâ hayatta olduğunuza dair şükür üstüne şükredersiniz. Yenilenmişsinizdir. Aklınız başınıza gelmiştir. Artık her adımınızda çok daha dikkatli olursunuz. Vaktinizin, sağlığınızın, imkânlarınızın değerini daha iyi bilerek dininize sarılırsınız.

Aşağıdaki videoyu konuyla ilgili olarak izleyebilirsiniz. Filmde göreceğiniz gibi, Rabıta-i Mevt’te hayal edilmesi gerekenler etkili bir şekilde canlandırılmış. Gerçekten ibretli bir film. İzlemenizi tavsiye ederim. Filmdeki genç rüya görüyor.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Arzu-hal dedi ki:

  Evet etkileyici ama bu hâli kişinin kendisi yaşamalı ki, o pişmanlığa erebilsin. Çünkü gerçekte çevremizde sürekli ibret alacağımız hadiseler olmakta ama biz bir türlü heran ölebiliriz haline bürünemiyor ve sürekli günahlar işliyoruz. İşin vahim tarafı, işlediğimiz günahlardan da okadar pişman olamıyoruz. İnşaallah gerçek ölümümüzü yaşamadan bunun farkına varırız.

 2. neslihan dedi ki:

  tesekkür ederim etkileyici bir video idi..düşününce, hayattta deger verdigimiz seyler aslında ne kadar da boş ne kadar da anlamsız…Allah razı olsun kardeşim, hayırlı ramazanlar dilerim.

 3. fuadyusufoglu dedi ki:

  Zaten …En büyük ibret ölümdür..Onun için tasavvuf ehli olan Allah(c.c.) sevgili kulları her zaman ölümü hatırlamışlardır.Hata bir sevgili kul Evinin içinde bir mezar kazmış ve kendi kendine;-" işte sen öldün ve senni mezara koydular senin bütün amelin kesildi ve sen ne kadar keşke beni bir sefer daha dünyaya getirseler de ben daima taat ve ibadet le meşgül olacaktım.. "Sonra tekrar mezarından kalkar ve :-"İşte sana fırsat verildi ve tekrar dünyaya geldin haydı bu zamanı çok değerlendir." diye her akşam aynı manzarayı göz önüne getirip mezarından kalkar ve;-" işte sana son fırsat haydı değerlendir." derdi.Allah (c.c.) bizleri ve sizleri kendi engin rahmetiyle afv-u mağfiret eylesin.Amin..Sevgilrimle…

 4. Ölüm sonrasına ilişkin oldukça sınırlayıcı ve sığ bir tasavvur…Bana, öyle siyahlar giyinmiş bir meleğin gelip bize o tür sözler etmesi inanılması güç geliyor… Ben daha çok, kişinin kendini sorguya çekeceğini ve kendi kendini yargılayacağını düşünüyor/zannediyorum… Orasının sistemi de bunu sağlamaya yönelik olacaktır…"Orda ne düşünürseniz anında gerçekleşecektir" gibi bir hadis hatırlıyorum… Yani düşüncelerimiz anında şekil bulacak çünkü oranın fiziksel yapısı buna müsaade edecek… Bu da, konu ile ilişkilendirecek olursam, şu anlama geliyor: ölüm sonrasına ilişkin bu videodakine benzer fikirler içinde olan kişiler, sadece orda düşüncelerin anında şekil bulması nedeni ile bu görüntüleri yaşayacaktır (gerçekle alakası olmasa bile) Ve bilmem ne kadar sürecek bir zaman diliminde olmayan imajlar içinde olmayan şeyleri gerçekmiş gibi yaşayacak ve boş yere acı/sıkıntı çekecek…

 5. E. Ali dedi ki:

  Sığ değil. En asılsız hikayelerde bile kıyıdan köşeden bir gerçek payı bulunur.Ahiret hakkında insanın ezeli bilgisi vardır. Bu bilgi ruhani olduğu için madde dünyasında insana pek görünmez. Maddi hayata fena bağlanan insanda daha da geri planda kalır. İnsan ateist bile olabilir. Ama her an değişebilir. Hiçbir şey kesin değil.İnsan ölüm anında, yani Azrail melek veya onun bir elçisi canını fani bedenden ayırmaya geldiğinde insan o ahiret bilgisini hatırlar.Bu hatırlamadan dolayı, ve de kişinin ömrü boyunca yaptığı hayır veya şerlerden dolayı Azrailin ona görünmesi değişik şekillerde olur.Kimine genç, kimine yaşlı.. kimine dost, kimine düşman.. kimine şefkatli, kimine canavar gibi.Bu değişik görünümler aslında kişinin amellerinin aynasıdır.

 6. Arzu-hal dedi ki:

  İnsanlar genelde ölümün kendisinden korkmaktalar. Halbuki ölümden değil, ölümden sonrasından korkmak lazım. Ölüm anı yani insanın canını teslim etmesi tabi ki kolay olmayacak ama Cennet'i hak edebilecek miyiz? Yoksa azap mı göreceğiz? Henüz hayattayken bunları düşünmeliyiz.Ölüm anındaki kişinin sıkıntı içinde olması veya huzur içinde gibi görünmesi bizleri yanıltıyor. Ölen kişinin yaşadıklarını biz hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

 7. firdevs dedi ki:

  Bu yaziyi okuyan din kardesim. sizden acil yardima ihtiyacim var. tasavvufla ilgilendiginiz icin bana yardim edebileceginizi dusunerek yaziyorum. ben elimden geldigi kadar ibadetlerini yapmaya calisan, islamiyeti kuran ve sunnet uzre ogrenip yasamayi kedime prensip edinmis aciz br kulum. ama yillardir kurtulamadigim bir sıkıntım var. benim sezgilerim cok guclu ve bazi yonerimde geliskin. ve bir akrabam iyi niyetle benm hakkimda akraba ve cevrede konusmus. simdiyse bu insanlar bana zarar veriyorlar bende kimseye ispatlayamiyorum. direkt bilincaltimi hedef aliyorlar ve bana yaptirmak istedikleri seyleri bu sekilde yaptirmaya calisiyorlar yaptiramasalar bile rahatsiz ederek yapmak istediklerimin veya bana gelmesi gereken seylerin onune geciyorlar. zikir egli oldugum icin bilincim acik ve onlarin yaptiklarini goruyor duyuyor ve hissedebiliyorum. okudugum dualar sayesinde rabbim beni koruyor ama daha fazla tek basima basa cikamiyorum. bu insalari durduramiyorum. daha fazla zarar gormek istemiyorum. bu konular cok hassas ve ispatlamasi zor oldugu icinde kimseye soyleyemiyorum soyleyip yardim istemeyi denedim bir ama bana farkli gozle baktilar. bende sustum. yapanlar cok piskin ve etkilerini kaybetmemek ici periodik araliklarla yaptiklarini surduruyorlar. icimdeki ses bana size yazarsam yardim edebileceginizi soyledi. Allah rizasi icin yardim edin cok skintidayim. eger ilgilenirseniz ve istediginiz detay olursa daha acik seyler yazabilirim.

 8. E. Ali dedi ki:

  Hepimiz Allahın aciz ve fakir kullarıyız. Allah dilemedikçe izin vermedikçe kimse kimseye bir şey yapamaz, hiçbir şey meydana gelemez.Bunları düşünün içiniz rahat etsin.Her tavsiye girişimi bir telkin girişimidir, elbette bilinçaltımızı hedeflemektedir. İnsanlar bilse de bilmese de böyledir.İnsanların telkinlerinden kurtulmak için Felak ve Nas surelerini sık okuyun. Her namazınızda okuyun.Şeriatin sizi ilgilendiren kısımlarına hayatınızda ciddi olarak yer vermelisiniz. Bunun şakası yok.Şeriati yaşamakta ne kadar titiz davranırsanız insan ve cin şeytanlar sizi o hayat tarzından çıkarmak için elbette her yolu deneyecektir.Zikirleri az yapın, kurallar içinde yapın. Bilinçli yapın. Namazları tam vaktinde tadili erkân üzere kılın vakti geciktirmeyin.En büyük bir feyiz kaynağı da Ehl-i Beyt sevgisidir. Bu konuda araştırma yapın. Eksiklerinizi kapatın.Allahın salih kulları ile dostluk geliştirin onlarla sık görüşün.Bütün bunları yerine getirdiğiniz sürece endişeniz olmasın.

 9. suuuuuuuuule dedi ki:

  gerçekten etkileyici bi video…(rabıta için evinde küçük bi çukur kazdırıp oraya her gün belirli saat girip kalan,sonra da Allah'tan onu dünyaya göndermesi için af dileyip o çukurdan çıkan birinin hikayesini duymuştum, çünkü biz öldükten sonra Allah a bizi yeniden dünyaya göndermesi için yalvarıcakmışız hatta söz vericekmişiz,hikayesini duyduğum insan da bundan kaynaklanan bi durum yaşamışş.)—>paylaşmak istedim

 10. E. Ali dedi ki:

  Paylaştığınız için teşekkür ederim.O kişi bu dünyayı terk ettikten sonra başına gelecekleri düşünerek henüz dünyada iken hazırlanmanın çok iyi bir yolunu bulmuş.İnşallah işe yaramıştır.Bunu biliyordum bu yazıyı yazarken aklımdaydı. Yazmaya üşendim. Şimdi sizin yazmanız iyi oldu. Tekrar teşekkürler.

 11. suuuuuuuuule dedi ki:

  ben eğer bu konuda bişey biliyosanız sormak istediğim bi soru var. rabıta yapmak için illa ki bi büyükten(din işlerinde ehil)birinden onay yada artık ders mi deniyor bilemiyorum, onay mı almak lazım? insan kendi kendine bi ibadet olarak yapamaz mı? ben teşekkür ederim, inanın çoook etkilendim video dan.paylaşımlarınızın devamını bekliyorum.aeo

 12. E. Ali dedi ki:

  Şule kardeşim ölümü anmak, ölmek üzerine düşünmek, kabir ziyaretleri yapmak peygamber efendimizin bize tavsiyesidir. Bunun için onay gerekmez.Tarikat dersi ayrı bir şeydir. Bazı tarikat derslerinin içinde ölüm rabıtası da vardır. Ama orada vardır diye ölüm rabıtası izinsiz yapılamaz diye bir şey kimse söyleyemez.Tarikat dersleri için izin lazım kabul edilmek lazım. O başkadır. Rabıtai mevt veya Türkçesiyle ölüm rabıtasını her isteyen yapabilir.İbadet değildir. Belki dolaylı yollardan ibadet sayılabilir. Hani derler ya “çalışmak da ibadettir”.. o açıdan bakarsak yaptığımız her hayırlı uğraşı ibadet gibidir.Diğer yere yazdığın tavsiye güzel. Teşekkürler. Okuyanlara faydası olur inşallah.

 13. rusen_orsel dedi ki:

  insanın bu dünyadaki birikimi her ne kadar çok olursa olsun kullana bileceği süre kısıtlı süren bitince bu seferde dier dünya için biriktirdiklerini kulanmaya baslıyorsun ki onda kulanma süresi yok ve bu dünyadaki en kolay biriktire biliceğin birikim bir çoğumuz okadar çok iş, aşk, eğlence içine dalmısızki gerçeği göremiyoruz kendimizi ilel ebet yasacak sanıyoruz ve herşey böle devam edecek gibi geliyor videoda belki karakterler uygun olmaya bilir ancak insana ölümü ve dier dünyayı hatırlatılatmaya yetiyor emek sarfeden arkadasa çok tesekkür ederim

 14. ido_idris dedi ki:

  S.A.Bu video herkesin bildiği bir olayın video çekilmiş halidir."Her canlı mutlak bir gün ölümü tadacaktır."Anlaşılacağı üzere bu bir gerçek ve herkes tadacak ama Şeytan vesvese vermek için var. Uymak veya uymamak bize kalmış. S.A.

 15. miray dedi ki:

  Bu kısa filmi daha önce izlemiştim. İnsanı etkilemeyi beceriyor. Lakin Dünya öyle bir hale geldi ki hiç ölmeyecek gibi yaşamaya başladık. Ara sıra kendimizi ve yaptıklarımızı düşünüp kendimizi yenilemeliyiz. Rabıta-i Mevt de bu iş için iyi bir yöntem gibi.
  **********
  Cevap:
  Evet, ayrıca insanların birbirlerine yaptıkları vahşetleri görmek de öyle. Televizyonda son günlerde gördüklerimiz mesela… Filistinlilerin çektikleri..Bir hocaefendinin dediği gibi:(bu etkilere metafizik gerilim diyerek) bu tür görüntülerin metafizik gerilimi arttırdığını söylüyor. İnsanların katliamlarını araştırın diyor.

 16. saliha dedi ki:

  Bu ibretli filmi çekenlerden Allah razı olsun.Hep hayallerimde canlandırmaya çalıştığım günahkar kişinin berzah alemini,gözümle görmüş ve yaşamış kadar oldum.Kaçsakta,unutmaya çalışsakta bir gün hepimizin başından geçecek olan bir gerçek,öldükten sonra yüzleşip pişman olmaktansa can bedenden çıkmadan tedbir almak en büyük akıllılıktır,Allah herkese kalp açıklığı nasip etsin.Firdesin de yazısını okudum,maşallah manevi derece ulaşmış Allah daim etsin,sıkıntısına Allah yardım etsin, firidevs kardeşim eğer okuyorsan peygamberimizin öğrettiği kaza bela duasını yazayım onu okuyan kişiye gün boyunca hiçbir dert uğramaz. Bakınız, Efendimizin zamanında bir kişiyi akrep ısırıyor,bu olayı peygamber efendi'mize anlatıp bizim dinimizde,bize bu olayı önlemek için bir dua varmı? Soruluyor -Peygamber efendimiz evet var diyor size söyleyeceğim duayı okumuş olsaydınız belayı def ederdiniz buyuruyor. Sözü edilen kaza,bela duası "eüzü bikelimatillahittaammeti minşerri ma halak" .

 17. ilhan dedi ki:

  tek kelimeyle biz fanilere ibret olsun bu video da emegi gecen karddeşlerimden ALLAH razı olsun hayırlı günler rabbimin rahmeti ve bereketi üstünüzde olsun

 18. nigar dedi ki:

  izlenmesi ve okunması bu dünyada kendimize gelmemiz için şart…

 19. fatih çırpan dedi ki:

  bu filmi şans eseri buldum ve ağladım.hemen hemen her gün seyrediyprum.sabahları uyanımamı sağlıyor aklımı başıma getiriyor yapanların eline sağlık ,bulup yayınlayandanda ALLAH razı olsun…

 20. ayşegül dedi ki:

  çok etkilendim.sular seller gibi göz yaşı dökmemek elde değil..çok ürperdim hala geçmedi.dünyaya daldık,dünyaya aldandık,şehvetlerimize köle oldukve kalbimiz ölümün dehşetinden ve zikrinden gafildi.bu rabıtayı mevt bize ölümün gerçeklerini gösterdi.yayınlayanlardan allah razı olsun…

 21. oğuzhan dedi ki:

  rabıta yapıpta ölen varmı acaba ? eğer ölünüyosa bunun öbür dünyadaki yeri ne?

 22. E. Ali dedi ki:

  Rabıta yaparken ölmek, kişinin niyetine göre öteki tarafta değerlendirilir. İbadet olsa idi, ibadet ederken ölme sevabı kazandı gibi bir şey söz konusu olabilirdi ama rabıta ibadet değildir.

 23. Trabzon'dan Tayfun dedi ki:

  Ey yerleri ve gökleri yaratan Rabbim, hepimiz senin emrine uyup sana geleceğiz. Biz asi kullar, Senin rahmetin ve inayetin olmasa ne yapardık. Senin Resulun ve Sevdiğin kullar hürmetine bizi bağışla af eyle ve bizi cennet ve Cemalinle şereflendir ya Rabbi..Amin..

 24. Hidayet - Ankara dedi ki:

  S.A. Değerli kardeşlerim. Allah cümlemizden razı olsun böyle güzel bilinçlendirecek paylaşımlar ne güzel. Bir kardeşimizi sıkıntılı gördüm Allah (c.c.) yardımcınız olsun bu fesat insanlar sayesinde bu tür sıkıntılar, belalar başa geliyor malesef. Ben de baya uğraştım sıkıntı çektim, halen uğraşmaktayız ailecek ama yardımcı olanlar oldu sağ olsunlar. Bizim de iman ve çabamızla artık sadece aklımızda kaldılar. Rabbim korusun tüm kullarını. Bazı din adamları yardımcı oluyorlar bu konularda ama hepsine güvenilmiyor ona da dikkat etmek gerekli.

 25. fatih çırpan dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN… BENİM EFENDİM DERKİ RABITA SU ZAMANDAKİ TELEFON GİBİDİR.. HEMEN O RABITA YAPTIGIN KİŞİYLE İRTİBATA GEÇERSİN HATTA TELEFONDAN DAHA ERKEN.. RABITA RASULULLAHA VE RESULLULLAH S.A.V İ GÖREN KİMSELERE YAPILIR.. RABITA GERCEKTİR VARDIR DOĞRUDUR… BU KONUYLA DAHA DERİN BİLGİYİ CÜBBELİ AHMED HOCANIN RABITA ADLI KİTABINDA BULABİLİRSİNİZ… EFENDİM ABDULLAH FARUKİ EL MÜCEDDİDİ K.S DAN ALDIM ELHAMDÜLİLLAH Bİ İLMİ.. ALLAH ONDAN RAZI OLSUN İNŞ.. HADİ KALIN SAĞLICAAKLA.. EFENDİM İÇİN VE TÜM ÖLMÜSLERİMİZ İÇİN EL FATİHA..