Niyetlerimizi Düzeltelim

Tarih: 23 Haziran 2008

Mürşidine tam teslimiyet göstermiş bir derviş her işini mürşidine danışır.
Bir konuda mürşidi ona “şöyle yaparsan hayırlı olur” der.. Teslimiyetini hiç bozmayan derviş mürşidinin dediği gibi yapar. Allah onlardaki ihlas hatırı için o işi hayırlı sonuçlandırır.

Çok zengin olmak isteyen paragöz bir tüccar bu meselelerdeki hikmetleri bilmeyip mürşitleri ilahlaştıracak derecede olaya bakıyormuş. Gitmiş bir mürşide intisap etmiş. İlk danışmasında mürşid ona tuz al demiş. Sonuçta adam büyük kâr etmiş. Para sevgisi ile nefsi iyice kabarmış. Daha fazla kazanmak istemiş. Gitmiş mürşidden yine tavsiye istemiş. Mürşid ona “Buz al.” demiş. Saf paragöz adam gitmiş bütün parası ile buz almış. İşleri rast gitmemiş. Buzların tamamı erimiş. Bütün sermayesini kaybetmiş.

Demek ki kişi kuvvetli inancıyla Allah’ı kandıramaz. Her şeyin hikmetler dairesinde sınırları vardır. Niyetlerimizi Allah rızası doğrultusunda inceden inceye gözden geçirip en iyi zeminlere oturtmalıyız. Biz dosdoğru olmalıyız. Artık Allah bize gerekeni yapar. Bize düşen “Yarabbi, narın da hoş nurun da hoş” diyerek her halükârda Allah için niyetlerimizi sorgulayıp hatalardan arınmaya çalışmak olmalı. Hayatta ne ile karşılaşırsak karşılaşalım kendimizi kaptırmadan bu mücadelemizde sebat etmeliyiz.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.