Niçin Şeriatsız Tarikat Olmaz?

Tarih: 29 Nisan 2010

Hak yolcuları için şöyle bir sıralama vardır:
Şeriat – Tarikat – Hakikat

kırmızı gülTarikat ile ve tarikat öncesinde şeriat
Şeriat hem temeldir hem ölene kadar farzdır. Tarikat şeriatın hakikatine varmak içindir. Ama bunun için tarikatten önce şeriatı şuurlu bir şekilde hayata geçirmiş olmak gerekiyor.
Eskiden tarikate kabul edilmek için en azından temel ilmihal meselerini eksiksiz bilmek ve şeriate uygun yaşamı rayına oturtmuş olmak kesinlikle şart koşulurdu. Şimdi bu yapılmıyor çünkü tarikat sandığımız cemaat çalışmaları şimdi ancak insanları islama ısındırmak için, iman kurtarma niyetiyle yapılmaktadır.

Tarikatta başarının sırrı, insan bilincinin şeriata uygun hayat tarzını içselleştirmiş olmasından geçiyor; yani insanların bilinçaltına işlemiş olması gerekiyor. Yani önce şeriat..

Şeriat, “hayatı her şeyiyle yaşamayı” gerektirir
Peygamber efendimizin sünnetleri çerçevesinde Kuran-ı Kerîm ile amel ederek her türlü nimeti tatmak, sahip olduğumuz duyguları, ihtiyaçları köreltmemek, helal dairesinde işletmek şarttır.
Nimetlerden faydalanmak, onları tanımak içindir. Dünyaya kapalılık şeriatten de uzaklık anlamına gelir.
İnsanın her türlü ihtiyacını “helal dairesi içinde tatmin etmesi” kesinlikle gereklidir.
Kul kendi kendine şunu bunu haram edemez, buna hakkı yoktur. Neye ihtiyacımız varsa helal dairesi içinde karşılıklarını yerine getirmemiz, bunun için elimizden geleni yapmamız boynumuzun borcudur. Meselâ bekâr isen evleneceksin. İhtiyaç duyduğun filan yiyeceklerden yiyemiyorsan her türlü israftan kaçarak, daha verimli çalışarak insan bünyesinin ihtiyacı olan şeyleri elde edeceksin.

Tarikat için bunlar birinci dereceden temel gerekliliklerdir. Hak ve hakikat ilimlerine de çalışmak şart. Ayrıca bilimle ilgilenip Allahın yaratma sırlarını keşfetmeye çalışılmalıdır.

Böylece, tarikatın değerini bilen gerçek bir mürşid-i kâmil kişinin rehberliği doğrultusunda başarılı olabilirler. Başka yollar uygun değildir. Hatta bu şartlar tamamsa rehbere dahi ihtiyaç yoktur, şeriatın değerini iyi bilmek, çok sevmek insana rehber olabilir. Rehbere ihtiyaç yok dememden maksat bu konu dahilindedir. Cemaatte bulunmak, cemaatin rehberine tabi olmak başka: bu elbette kesinlikle gereklidir.

Bütün bunların çerçevesinde, insan devamlı hayır hasenat işleriyle “gücü ne kadar yetiyorsa” meşgul olmalıdır. Hem kendi ihtiyaçların için, hem tarikat çalışmaların için, hem dini vecibelerin için, hem hayır ve hasenat işleri için devamlı çalışmalısın, hiç boş durmamalısın.
İnşirah suresinden ayet: “Bir iş ve oluştan boşalır boşalmaz yeni bir işe koyulup yorul.”

Hakikate ulaşmak
Tarikatın vardıracağı yerdir. Burada insan şeriatı çok daha başarılı olarak hayatında icra ve tatbik eder. Başarısın sırrı şeriatın gerçeğini çok iyi anlamış olmasıdır. Bu da elbette kişinin hem kendi maddi manevi cihazatlarını köreltmeden, onları işleterek, çalıştırarak hakkıyla tanımış olmakla, hem evrendeki düzeni, yaratılış sırlarını fark etmesiyle olur.
Hakikat mertebesinde insana marifetullah kapıları açılır. Tarif edilse bile hiç anlayamayacağımız güzellikler anlaşılır, bilinir.

Risale-i Nur’dan hatırladığım bir söz: “Allah güzellikler yaratır, o güzellikleri görmek isteyen gözler yaratır. Eserlerine bir de o gözlerden bakmak ister.”

Bu bağlamda bize düşen şey, bu sünnetullah uygulamalarında Allahın razı olduğu ölçüleri iyi bilerek cihazatlarımızı ona göre dikkatli kullanmamızdır. Güzele bakmak sevaptır derler, doğru ama helal dairesinde olmak ve hem aşırıya kaçmamak şartıyla. Yani dünyanın her türlü nimetini tatmaya izin vardır ve helal dairesinden çıkmadan yapmak şartıyla kesinlikle gereklidir. Ama bıkkınlık gelene kadar doymaya çalışmak yasaktır.
Şeriatımızda bütün bunların sınırları Peygamber efendimizin sünnetleriyle, Kurandaki işaretlerle belirlenmiştir. Dolayısıyla şeriatı bir kenara atan insandan hiçbir şey olmaz, insan da olmaz.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.