Maddi sıkıntılarımız ve işsizlik sorunu

Tarih: 17 Haziran 2009

Bireyin maddi ve manevi sıkıntıları kendi hatalarından, kendi niyetlerinden, kendi yanlış bakış açısından ve yanlış alışkanlıklarından kaynaklanır. Toplumsal maddi sıkıntılar ise bireylerdeki aynı bozuklukların toplum içinde yaygın olması veya az yaygın olsa bile onların güçlülüğünden, etkinliliğinden kaynaklanır.

Yazımı sonuna kadar okuduktan sonra kâğıt kalem alarak neler yapabileceğinizi listelemeniz hayatınızı değiştirebileceğinizin önemli bir temelini oluşturabilir.

Allah’ın bereketi sonsuzdur. Biz ne yaparsak yapalım kazanabileceğimiz ve koruyabileceğimiz her şey sınırlıdır. Eğer sünnetullah kaidelerine göre nasıl davranmamız gerektiğini bilirsek bereketi bizim dikkatimize göre artış veya eksiliş gösterir. Sünnetullah kaidelerinden dünya hayatını ilgilendirenleri Allahın Rahman sıfatının tecellileri ile dünyada inançlı veya inançsız herkese aynı menfaati sağlar. Bu açıdan evrenselliği vardır. Doğa kanunları gibidir.

Kimi insan az kazanır ama o kazancından faydalanabilmesi çok yüksektir. Kimi insan çok kazanır ama belki hiç hayrını görmez.

Hangi dinden olursa olsun inançlı insanlar biraz dikkat ile daha başarılı olabilir. Her hayrın ve şerrin geri döneceğini iyi bilmek gerekiyor. Maddi sıkıntıları olan insanlar iyi düşünüp hayatında ufak tefek hayırlı değişiklikler yaparsa faydasını kısa zamanda görür.

“Bugün Allah için ne yaptın?”
Şahsi ibadetler kişinin kendisi içindir. Diğer canlılarla olan iletişimler ve paylaşımlar ise yerine göre Allah için olabiliyor. Örneğin yaşlıları yalnız bırakmamak, hastaları ziyaret etmek, zor durumdaki insanlara, hayvanlara ve bitkilere sevgi gösterip elden geldiğince yardım etmeye çalışmak “Allah için” olan hareketlerimizdendir.
Dinimizde “Sıla-i Rahim” denen ve çok büyük bir önem taşıyan akrabalık ilişkilerini en sağlıklı bir şekilde devam ettirmeye çalışmak da Allahın razı olacağı güzelliklerdendir.

Hayatınız maddi ve manevi sıkıntılarla dolu ise, kendinize “Bugün Allah için ne yaptın?” diye sorun ve en az birini yerine getirin. Biraz düşünürseniz çok sayıda fırsat bulup kolayca değerlendirebilirsiniz. Bunu bir alışkanlık haline getirerek boş durmayalım. Her zaman aktif ve pratik olalım. O zaman maddi – manevi sıkıntılarımız en aza iner. Geri kalanında ise kanaati öğrenmeli, kısa dünya hayatında sabretmeyi bilmeli. Sabretmesi gereken dertlerinin olması mümin için ahiret kazançlarının en büyüklerinin vesilelerindendir.

Bütün bunlara ilaveten, daha da düşünürsek, hayatımızda öyle alışkanlıklarımız vardır ki terk edilmesi her şeyiyle hayırdır berekettir maddi ve manevi büyük kazançların anahtarlarıdır.

Sigarayı bırakmak bunlardan biri. Maddi sıkıntılarınız var ise sigarayı bırakacağınız takdirde kurtulacağınız maddi yükü düşünün. Kazanacağınız parayı ve sağlığı düşünün. İyi düşünün.
Müptelası olduğumuz, her gün saatlerimizi harcadığımız dizi filmlerden çoğunu Allah için terk edip o vakti namaza, zikre, kuran okumaya, tefekküre, kitap okumaya, hayırlı işlerde değerlendirmeye verirsek yine bizi büyük kazançlar bekler. Bu durumda maddi kazanç artmasa bile elimizdekilerin bereketi çok büyür. Her kuruşumuzun büyük hayrını, işe yararlılığını görürüz.

İşsizlik ve iş bulamama
Bu da kendi hatalarımızdan, yanlış bakış açımızdan, yanlış düşünce alışkanlıklarımızdan ve yanlış alışkanlıklarımızdan kaynaklanıyor. Niyetlerimizi gözden geçirelim. Niyetlerimizin kökenlerine, temeline inmeye gayret edelim. Bu ilk yapılacak iş. İkincisi ise: ben şu yaştayım iş bulamam, benim filan filan meziyetlerim yok iş bulamam gibi hatalardan vazgeçmeliyiz. Allah dilerse iş gelir seni bulur. Sen kaçsan insanlar ısrarla peşine düşer gel şurada dur, gel şu işin bir yerinden de sen tut sana ihtiyacımız var diye seni ikna etmeye çalışırlar.

Hayatta imkânsız şey yoktur. Yeter ki yanlış inançlardan, yanlış düşünme alışkanlıklarından kurtulalım. Moralimiz yüksek olsun. İyimserlikle dolu güleryüz yüzümüzden eksik olmasın. Pozitif düşünürsek hayatımızda olumlu gelişmeler artarak devam eder.

“Para ve zaman akıp gelen akıp giden şeylerdir. Miktarı değil nasıl değerlendirildiği önemlidir. Helal kazanılması, helale harcanması ve israf edilmemesi değerini, işe yararlılığını ve bereketini arttırır.”

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.