Kariyer

Tarih: 04 Nisan 2010

Kariyer nedir diye internetten araştırırsanız Google size pek çok tanım gösterir. Bunlardan kısa biri:
“Kariyer, mesleğimizi yaparken koyduğumuz hedefler doğrultusunda iş deneyimi kazanırken, gerekli eğitimleri alıp, mesleki ve bireysel açıdan kendimizi gerçekleştirme sürecimizdir.”

Dünya ile ilgili makamları, maddiyatı haddinden fazla önemseyen insanlar çok. Allahı ve ahireti hiç umursamayan insanların gözündeki değeri esas hedef alan insanlar çok. Mesleğinde kariyer sahibi olmak ve kariyerini yükseltmek için, üstünde çalıştığı bir sanat veya spor dalında iyi bir kariyer sahibi olmak için çırpınır durur insanoğlu. Hem sadece kendisi için değil, çocuklarının kariyer sahibi olmaları için de aynı titizliğin “belki çok daha fazlasını” gösterir.

Allahı unutmuşuz, özümüzü unutmuşuz. Bu dünyada Allahın dini ile mükellef olan varlıklarız. İşte bu açıdan herkes kendi değerini bilmeli ve Allah’ın kendisini muhatap almış olması gerçeğini unutmayarak bunun hem hakkını vermeye çalışmalı hem de şükrünü yerine getirmeli.
Eğer müslüman isek bizim ilk sıradaki kariyerimiz bu olmalı. “Allah insanları ve cinleri niçin yaratmıştır” Kuran-ı Kerim’de bize bildiriliyor.

Allahsızlığı temel vasıf olarak almış olan içinde bulunduğumuz toplumun yaşam tarzı içinde dünyevi kariyerler konusunda ne kadar duyarlı ve titiz isek Allah ve melekleri nezdinde, diğer mümin kullar arasında nasıl bir imani kariyerimiz vardır bunu anlamada ve iyileştirmede çok daha fazla titiz olmak zorundayız. Bunu topluluklar halinde başarabilirsek devletimiz bize başka türlü hayat tarzları sunamaz, değişmek zorunda kalır. Devleti biz kendimiz oluşturduğumuzun farkına varmak zorundayız.

Allahı ve ahireti unutan insanlar gayri ihtiyari unutmuş değil. Umursamamak suçu içinde oldukları için unutuyorlar. Sonuçta Kurani bir ifadeyle “Allah da onlara nefislerini unutturuyor.”
Artık varsa yoksa dünyevi kariyer, gurur, kibir, onur, maddi kazanç. Hepsi dünya için. Hepsi Allah’ın dinini yok sayan, görmezden gelen hayat tarzı için ama asla Allahın bizden beklediği hayat tarzı için değil yani Allahın dini için değil, öz itibarı ile “Allahın razı olduğu yolda olmak için” değil.

İyi bir mümin olabilmemizde vicdanın rolü
Vicdanımız bize ruhumuzun mesajlarını ileten bir araçtır. Mesajlar aklımıza sunulur. Aklımız o mesajları nefsin durumuna göre anlar, nefsimizin kalitesine göre işleyen karakterimiz o mesajları bu şekilde değerlendirir. Yani vicdan tek başına işe yaramıyor. Nefis terbiyesi kesin şart. Bu ise İslami ilimlerde âlim, maneviyatı yüksek mümin bir rehber, bir mürşid-i kâmil olmaksızın “imkânsız gibi” zordur. Bu zamanda uyum sağlayabileceğimiz bir rehber bulmak ve bulsak bile onun rehberliğinden faydalanmak da çok zor. O halde iman kuran meselelerine önem veren bir cemaat içinde, onlarla birlikte hayır hasenat işlerinde bulunmak lazımdır. Bu zaman hizmet ve iman kurtarmak zamanıdır. Nefsimiz böylelikle yola gelebilir. Başka türlü olması çok ama çok zor bir şeydir.

Hakikatteki kariyerimiz için…
Hakikat kariyerimiz için zamanımıza uygun reçeteler Kur’an-ı Kerîm’de bizlere sunulmuştur. Örneğin Akabe suresi ve Asr suresi çok keskin çözümler sunuyor.
Bu surelerden şu sırrı da çıkarabiliriz: Dünyevi varlığımız ve dünyada sahip olduğumuz maddi manevi şeylerin (zaruri ihtiyaçlarımızdan arta kalan her şeyin) tümünü hayır hasenat işlerinde kullanmalıyız. Maddi varlıklarımızın yanı sıra aklımızı ve bilgilerimizi de, her yönden…
Ve herkesin kendi derecesine göre yapabileceği hayır hasenat işleri, salih ameller kesinlikle vardır, bu sureler bize bunu gösteriyor.

Ahirette bize “senin şu kadar maddi varlığın, aklın, zamanın, sağlığın, şu kadar kabiliyetin senin ve ailenin temel ihtiyaçlarının dışında yeterince hayır işlerinde kullanılmadı, bir kısmı boş işlerle zararlı uğraşılarla boşa harcandı gitti, sen onları israf ettin” diye hesap sorulmamalı. Gereğini şu anda, her anda düşünüp yerine getirmeliyiz. Yoksa Akabe suresi’nde dendiği gibi Akabe’yi aşmamız mümkün değildir. Aşmamız Allahın rızası için kesinkez şarttır. İşte kariyer, aş ki kariyerin olsun!

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.