Kâğıdın Değeri

Tarih: 28 Mayıs 2009

Bir zamanlar atalarımız olan, yüzyıllarca önceki tertemiz müslüman Osmanlılar kâğıda neredeyse ekmek gibi değer verirlermiş. Çünkü Kuran-ı Kerîme değer verirlermiş. Çünkü Kuran ayetleri kâğıt üzerine yazılır.

O “yüzyıllar öncesi bir zamanların tertemiz Müslümanlığı” Osmanlı devletinde kısa sürmüş ama devlet varlığını biraz daha devam ettirebilmiş.

Kâğıt islamiyette itikatta bile yerini ve değerini almıştır. Şeriatta kâğıtla ilgili hüküm var mı bilmiyorum ama takvadaki yeri kesindir. Günümüzün tuvalet kâğıtları için bazı ciddi İslam alimlerimiz endişelenmiş. Sonuçta bir kısım insanlar tuvalet kâğıdının sadece adının kâğıt olduğu ama gerçekte kâğıt olmadığı hükmüne varmışlar:
Tuvalet kâğıdı kâğıt değildir çünkü üzerine kalem ile yazı yazılamamaktadır.

Günümüzde kâğıda “kutsi değer” verilmesini gerektiren diğer önemliliklerinden bazıları:
Kağıt ağaçlardan elde edilir. Ağaçlar ise oksijen eksilmelerini telafi eder. İklimi yumuşatır. Kuşlara yuva yeri olur. Meyvalarıyla yapraklarıyla tohumlarıyla bin bir çeşit canlıya gıda verir. Erozyonu önler. Faydaları çoktur. Onun için kâğıt tüketiminde ısrafa gitmekten kaçınmalıyız.

Şimdi bankalara talimat verirseniz size gönderecekleri ekstreleri faturaları e-mail adresinize gönderirler. Kağıda basmazlar evinize göndermezler. Herkes buna dikkat etse kâğıt ısrafımız bir hayli azalır.

Ağaçtan yapılan ve bu yüzden ormanlara zarar verebilen kâğıtçılık endüstrisi hakkında ve ayrıca kâğıdın tarihsel gelişimi hakkında:
» http://tr.wikipedia.org/wiki/Kâğıt
Yukardaki linke tıklayarak kağıt hakkında zengin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Kayra dedi ki:

    Yazının başını okuyunca zamanında satılan Osmanlı arşivlerinden bahsediyorsunuz sanmıştım.http://bg.zaman.com.tr/bg-tr/yazarDetay.do?haberno=2268

  2. E. Ali dedi ki:

    İsmet İnönü'nün bunu hainliğinden değil cahilliğinden yaptığını sanıyorum. Gerçekten pek çok cahilliği, sanki bir kral gibi kafasına göre hüküm verdiği sık görülmüştür. Neyse ölmüş gitmiş insanlar ama onların cahilce kararları Türkiyeye çok ama çok şey kaybettirmiştir. Onların saçma sapan siyasi görüşlerini körü körüne putlaştıran kara cahiller şimdi hâlâ var burası daha üzücü.