İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa

Tarih: 07 Haziran 2010

Bilimde gelişmeler ilerledikçe bilim islam şeriatını ancak teyit ediyor onaylıyor. Bazı atasözlerimizi ve deyimlerimizi bile bilimin ışığında daha iyi anlıyorum veya onlardan daha sağlıklı sonuçlar çıkarabiliyorum. Bu sözlerimizden biri: “İnsanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa anlaşır.”
Yani konuşa konuşa anlaşabilmek “insan” olmayı gerektiriyor. Çok ince bir mesele. Aksi takdirde sadece hayvanızdır.

gül güzel kokulu cinsiGül“Feromon” tenden yayılan özel koku
Zamanımızda özelikle batı kültürüne göre kadın erkek ilişkilerinde fikirsel anlaşmadan çok, fiziksel beğeni ve hoşlanma daha çok değer taşıyor. Bu da feromon koku maddesine göre oluyor. Türkçedeki “elektrik alma”, İngilizcedeki daha mantıklısı “kimya uyumu” deyimleri bununla ilgilidir.
Bu kokuyu ten çevreye yayar. Çok latif bir koku olduğu için burnumuzla hissetmeyiz. Beynimiz algılar ve fazlaca etkilenir. Herkeste farklı dozajda ve farklı niteliktedir. Bazı insanlar arasında feromon uyumu yüksektir, birbirlerinin feromunundan fazlaca etkilenirler: İlk karşılaşmada aşk, yıldırım aşkı vesaire gibi şeyler bundan kaynaklanır. Feromon koku maddesine parfüm sanayinde de önem verilmeye başlandı. Bunda amaç cinsel cazibenin arttırılmasıdır, zinanın kolaylaştırılmasıdır yani şeytan işidir. Aklı fikri zinada olan insanlar piyasada satılan parfümlerin feromon içermesine dikkat eder oldular, bu tür parfümleri arıyorlar.

Kediler ve insanlar
Dişi kediler hamile kalmaları gerektiği zaman yoğun feromon kokusu salgılar böylece erkek kediler diğer dişi kedilerle değil sadece o dişi kedilerle ilgilenirler peşinden ayrılmazlar. Dişi kedilerde yumurtalıklardan rahime yumurta gitmesi, döllenmesi için alt yapı oluşması yılda bir veya iki defa olur, insanda her ay olur. Bu yüzden kadınların feromon salgılaması süreklidir. Özellikle her ayın bazı günlerinde, en sağlıklı, en pozitif oldukları zamanlarda.

Gerçekte feromon sadece çiftleşme ayartıcısı değildir
Canlıların bir arada uyumlu yaşaması açısından büyük önemi vardır. Arılarda, kraliçe arının feromonu bütün işçi arıların o kovanda bir arada hizmette bulunmalarını sağlar. Aynı kokuyu insana bulaştırsanız arılar o insanın üstünde toplanır ve hiçbir zarar vermezler. Erkek kediler kendi feromonlarını bölge sahiplenmesinde işaret olarak kullanırlar.

İnsanlarda cinsellik bir yana, kadın erkek karşılıklı olarak birbirlerinin feromonları birbirlerine fayfa verir
Şeriatımız namahremlerin bir arada olmamalarını gerektiriyor. Çok da gerekli bir şey. Elin evli barklı kadınının feromonunun etkisinin bende oluşturduğu rahatlık, kendine güven hissi, huzur duyguları gibi faydalanımlar helal olmaz. Gerçi kadın feromonunun sadece cinsellikle ilgili olduğunu sanmıyorum. Ailede huzur etkisi, çocuklara mutluluk verici etkisi, stres giderici etkisi muhakkak var.

Kadın erkek karışık işyerlerindeki gözlemlerim
Böyle işyerlerinde erkekler daha dengeli, daha çalışkan oluyor, daha efendi oluyor, daha uysal oluyor. Sadece erkeklerin çalıştığı ortamlarda ise, erkeklerin kendilerini işe yeterince verememeleri, başlarında disiplin sağlayıcı patron olmadığı zamanlarda gereksiz gevezeliklerin yoğun olması, siyasi, dini ve cinsel içerikli konuşmaların artması gibi veya sudan sebeplerle tartışma ve hır gür çıkması…
Bunlar genel gözlemlerim. Bekârlar ve gözü dışarıda evli erkekler kadınların hiç bulunmadığı iş yerlerinde iş verimine zararlı olabiliyor buna çok defa şahit oldum. Bir de bekârlar siyasi veya dini konularda bir konuşmaya başlarlarsa susmak bilmiyor sanki o konuşmalarla memleketi kurtaracak.. Evliler daha sakin ve çok daha ölçülü davranıyorlar.

Kuranda Allah bize emretmiş “bekârlarınızı evlendirin”. Her açıdan büyük önemi var.

Evlilik ve cinsel ihtiyaçlar sadece bilinen anlamdaki cinsellikle sınırlı değildir
Tensel gereksinimler çok daha geniş kapsamlıdır: çoğunlukla ten teması gerektirmiyor, aynı mekânda olmak yeterli olabiliyor ama zamanla daha fazlası istenir olur. Onun için evlilik ve şeriata uyum hem ailelerin iç huzuru için hem toplumun düzeni için hayati önem taşır. Aksi takdirde farklı feromonların etkisi yüzünden gönüllerin başkalarına kayması, onları arar olması kaçınılmazdır, ayrıca her türlü zinanın, cinsel tacizlerin ve tecavüz olaylarının önüne geçilemez. Boşanmaların artmasında da çiftlerin birinin veya her ikisinin karşı cinslerden farklı kişilerin feromonu etkisine kapılmalarının çok büyük etkisi var. Şeriata aykırı ortamlarda bulunmak veya çalışmak zorunda olmak boşanmaları hızla arttırıyor. Sonuçta olan çocuklara oluyor.

Şeriat, evlilik ve feromon
Evli bir erkek Kuran ayetlerine göre söz dinlese gözlerini namahremlerden sakınsa, şeriata uyup namahremlerle aynı mekânda bulunmamaya elinden geldiğince önem verse, bu erkek için dünyanın en güzel en çekici kadını kendi karısı olur. Kadın da aynı şekilde dikkatli olsa ona göre de dünyanın en güzel en çekici erkeği kendi kocası olur. Böyle bir evlilikte mutluluk olur huzur olur. Bilinçli dindar insanlarda örneklerine çok rastladım. Diğerlerinde de elbette mutlu çiftler vardır. Herkes sırf hayvani yönüyle hareket etmiyor. Duygu düşünce merhamet sevgi insanları az da olsa dünyanın her yerinde var. Bunlardan bir kadın bir erkek bir araya gelse dünyanın en mutlu çiftleri olurlar. İslam şeriatı ise insanın hayvani yönünün terbiyesini, kontrol altında tutulmasını hiçbir şekilde ihmal etmez işi şansa bırakmaz: Mutlu evliliklerin herkes tarafından kolayca yakalanmasına ve aile içi huzur, güven ve sevginin daimi olmasına gerçek İslami hayat tarzı birinci dereceden etkilidir.

İnsanız Allahın dini ile yükümlüyüz bunu unutmayalım, hem bu dünyada hayvani bir bedende olduğumuzu, tedbir almada açık vermememiz gerektiğini de unutmayalım. Şeriata uygun olmayan yaşam tarzı mutluluk getirmez. Çok şey götürür.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.