İmanın başka açılardan tezahürü

Tarih: 20 Haziran 2008

Örnek 1- Eski bir komşumuz oğlunu şikâyet eder dururdu.
“Televizyonda Kuran dinlememe tahammül edemiyor” diyordu. “Anne ben evden çıkmadan Kuran okunan kanalları açma” diyerek sinirleniyormuş bağırıyormuş.
Onun oğlunu tanırdım. İmanlı olduğundan şüphem yoktu.
Peki ama niçin öyle davranırdı?
Onun bu davranışı kolayca anlaşılamayan bir inceliktir aslında.
Kendisi namazsız abdestsiz ve her türlü günaha dalan birisiydi. Böyle bir durumda Kuran dinlemeyi büyük günah sanıyordu. Büyük bir edepsizlik diye görüyordu. Vicdanı çok rahatsız oluyordu. Tek çözümü ise kaçmakta, uzak durmakta bulabiliyordu.

Örnek 2- Bu benim bir kuzenim. Halamın kızı. Namaz kılanlarla uğraşır durur. “Namazla olmuyor her şey” der.
Bu yöndeki davranışlarında ciddi bir huzursuzluk gözlemliyorum. Anlaşılan o ki halamın bu kızı namaza çok değer veriyor, namaz kılmadığı için büyük bir vicdan azabı çekiyor. Güya kendi kendisini kandırıp vicdanını rahatlatmak için nefsi ilginç bir savunma mekanizması geliştirmiş.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Arzu-hal dedi ki:

    Nefsi, her insanı kendine göre bir yerlerden yakalıyor. Bazı insanlara namazı kıldırmaz. Bazısına sünnetleri yaptırmaz. Bütün bunları engelleyemezse nafilelerini azaltır. Kimisini de çok ibadetle kandırır. Yani gurura götürür ki, bütün amelleri boşa gider. Hayat çok zor gerçekten.Verdiğiniz örnekleri anlayabiliyorum. Çevremde namaz kılmayan insanlar görüyorum ama hep huzursuzlar. Tesettürü yok ama rahat değiller. Kimisi ona buna çatarak suçunu ört bas etmeye çalışıyor. Kimisi de hiç birşey söylemeyip suskun kalıyor.Lisedeki müdürümüz bayandı. Okuldan çıkınca başını örtmeye çalışan arkadaşlarımıza kızar, iman kalpte olur, baş örtmekle olmaz derdi. Sonra vefat etmişti. İnşaallah iman götürebilmiştir.İman tabi ki kalpte olacak. Ama karşıdan bakıldığında, işte bu insan müslümandır denebilmeli. Hâliyle, giyimiyle…