iftar vaktinde yemeyip konuşursanız böyle olur..

Tarih: 13 Eylül 2009

Mustafa Karataş hoca efendi kanal 7’de tam oruç açma zamanında yemek yemesi gerekirken yemedi namazla lgili Abdullah bin Mesud’dan bir rivayet anlatmaya başladı.

Anlattığını kesin herkes yanlış anladı. İnsanların anladığına göre camide yatsı namazını kılıp eve geldikten sonra, “yatmadan önce” 4 rekat namaz kılmak sünnettir.

Hoca bunu demek istemedi ama belki oruçlu kafayla açıklama gereğini de düşünemedi.

Gerçeği şu şekildedir:

Peygamber efendimiz yatsı namazının 4 rekat farzını cemaatle kıldıktan sonra evine gider, bizim “yatsı namazının son sünneti” dediğimiz namazı evinde kılarmış. Vitr namazını ise seher vaktinde teheccüd namazından sonra kılarmış.

Peygamber efendimiz (S.A.V.) zamanında insanlar camide “farz namazlarını” toplu olarak cemaat halinde kılardı, sonra herkes istediğini yapmakta serbestti. Onlar bizim gibi namazın sünnetlerini tesbihatlerini cemaat halinde yapmazdı. Sadece namazların farzları cemaat halinde kılınırdı.

Bu akşam Mustafa Karataş hocayı dinleyen halk şunu anladı:
Camide yatsı namazını (ilk sünnet, farz, son sünnet, vitr) kılıp bitirirsin eve gelince yatmadan önce 4 rekat namaz kılarsın!

Oysa, Mustafa hocanın anlattığı o dört rekatlık namaz yatsı namazının son sünnetinden başka bir şey değildir!

Yatsı namazının son sünnetini 2 rekat kılmak sünnet-i müekkede, 4 rekat kılmak sünnet-i gayrimüekkededir. Yani onu 2 rekat kılmak kuvvetli sünnettir terk etmemek daha iyidir. 4 rekat kılmak ise daha güzeldir daha iyidir ama çok kuvvetli sünnet değildir. Namaz kılmayı çok sevenler vakitleri de müsaitse 4 rekat kılarlar.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.