Hoşgörü Hurafelere Terapi Dedi

Tarih: 23 Nisan 2009

Star Haber’de kutsal sayılan bir yerde insanların dua etmeleri, dileklerde bulunmaları, tuhaf şeyler yapmaları gösterildi. Kimi orada taşlardan küçük bir ev modeli yapıyor dua ediyor; böylece ev sahibi olacağına inanıyor. Kimileri minicik uydurma bir beşik yaparak içine kesme şeker koyuyor ve bu sayede bebek sahibi olacağına inanıyor. Bazı insanlar resim yapıyor, sevdiği kişinin adını yazıyor.

batıl inançlarTaşlar, bezler, çaput bağlamalar, mum yakmalar… Zaman geçip de kimin hayattaki beklentisi gerçekleşirse, orda yaptığı duaların dileklerin işe yaradığını düşünüyor ve minnettarlığını göstermek için oraya tekrar gidip orada bulunan ziyaretçilere şeker dağıtıyor. Haberi tam izleyemedim neresi olduğunu anlayamadım ama anlaşılan bayağı rağbet gören bir yermiş. Seyyar satıcılar da o dua edip çeşitli taleplerde bulunan ziyaretçi kişilere yiyecek filan satarak ekmek parası kazanıyor.

Uğur Dündar’ın haber için yorumu “güler yüzle” şuydu:
“Hem umut, hem ruhsal terapi, üstüne de köfte-ekmek..”

İnsanların yaptıkları bu anlamsız görünen işler hurafe olabilir, batıl olabilir.. olabilir değil, öyledir… Peki bu insanları kim nasıl aydınlatacak? Yoksa en iyisi Uğur Dündar gibi “En azından ümitlerini koruyabiliyorlar karamsarlığa düşmüyorlar geleneksel inançlar içleri kan ağlayan insanlarımıza bir tür terapi olup onları rahatlatıyor” diye mi düşünmeli?

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.