Hayydan gelen Hûya gidiyor

Tarih: 29 Nisan 2009

Gariptir ki 9 senedir görüşmediğim bir arkadaşım “bugün” ortaya çıktı telefon etti. Hiç de görüşmek istemiyordum. Zar zor ayaklarımı sürükledim. Dışarda bir çay bahçesinde oturduk bir saat kadar sohbet ettik konuştuk. 3 yıla yakındır ne kadar zor durumda olduğumuzu, nasıl hastanelerde süründüğümüzü, annemle abimin kalıcı hastalıklarını öğrenince, ayrılırken bir miktar para zorla cebime soktu. Kendi namıma davranmak lüksüm olmadığı için reddetmeye hakkım yoktu. Yine de çoluk çocuğunun hakkını böyle harcamaması gerektiği hakkında bayağı bir dil döktüm tabi. Hani derler ya iki arada bir derede.. Aynen öyle bir durumdaydım: Bir yanda bu para benim için olmadığı gibi, evdekiler için olduğu gibi.. elbette benim keyifli anlar yaşamam için verilmemişti herhalde. Bir yandan da onun ailesi var çocukları var, o bir esnaf, işleri çok da iyi değil… Çocuklarının geleceğini düşünüp kuruşun hesabını yapmalı. Hayat zor. Okul masrafları ağır. Bu ikincisi ağır bastı reddetmemi gerektirdi o yönde konuştum fakat içimdeki ruhani boyut arkadaşın inadını yenmemi sağlamadı o para sana değil dedi. Kendi adına hareket edecek kadar özgür değilsin dedi.

yingyang felsefesiEve geldim akşam oldu. Saat 10 sıralarında cereyan kesildi. baktım sadece bizde cereyan yok. Meğer elektrik sayacımızda arıza olmuş. Elektrikçi çağırdık. istediği para tam tamına o arkadaşımın zorla cebime soktuğu o para idi!!!

Her an hiç durmadan ilahi veya ruhani mesajlar devamlı gelip insana bir şeyler öğretmeye çalışıyor. Allah verdiğini veya verdirdiğini sebepsiz vermiyor.

Matematik denklemleri gibi imtihan dünyasını çozümlemek lazım. Kafayı çalıştırmalı. Bu sağlık bu ömür bir şeylerin yapılması için verilmiştir. Neyi nereye koyacağım bunun ne kadarının bilincindeyim? Hiçbir şeyi ne sahiplenmeye hakkım var ne de reddetmeye hakkım var. Bunları iyi düşünmeli.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.