Hayat ve Tecrübe

Tarih: 09 Ağustos 2008

Bir yere varmak için yola çıkmak gerekiyor. Oturduğumuz yerden bir yere varamayız. Gayret etmek gerek. Elden geleni yapmak gerek. İnsan yürümeyi ilkin düşe kalka öğrendi. Konuşmayı ilkin gülerek, ağlayarak, mızmızlanarak öğrendi. Bütün yeteneklerimizi beceremeye beceremeye öğrendik. Öğrenmek için beklemedik. Eğer bekleseydik asla öğrenemeyecektik.

Hepimiz yazı yazmaya ilk nasıl başladığımızı hatırlarız. Ne kalemi tutmayı becerebiliyorduk ne de düzgün yazmayı.. Hatta harfleri bile tanımıyorduk. Yaza yaza harfleri tanıdık, yaza yaza hem yazmayı hem okumayı öğrendik.

Bazı şeyleri bazı insanlar birbirine karıştırıyor, biz de bilmeden etkileniyoruz. Her şeyden çekimser kalmak yanlış. Ama bir de bazı çok önemli işleri ehline danışmadan yapmak var ki o hepten yanlış. Meselâ tıp, din gibi konularda birtakım işler yapmak için, mesela doktorluk yapmak için, insanları din hakkında şu veya bu şekilde yönlendirmek için işin ehli kişilerden çok ciddi olarak ve uzun yıllar süren eğitim almış olmak gerekir. Hatta eğitim süresince ve eğitim sonrası özel bir müddet içinde tecrübe edinmiş olmak da ayrıca gerekiyor.
Eğer biz o eğitimleri almamışsak, o konuları ne kadar iyi bilirsek bilelim aldanıyoruzdur. Yapacağımız şey olsa olsa insanlara küçük tavsiyeler vermek, ama bilhassa onları işin ehli kişilere yönlendirmek olmalıdır.

Genelde çoğu konular hayat tecrübesi ile öğrenilir. Yaşayarak öğrenilir. Yaşamadan öğrenilemez.
Mesela yüzmek denize girmekle öğrenilir. Yüzmeyi iyice öğrenene kadar denize girmeyeceğim demek yanlıştır. Ama “Denize gireceğim, nasıl profesyonelce yüzülür iyice öğreneceğim, bunu öğrenene kadar ciddi yarışmalara katılmayacağım” demek ise mantıklıdır.

Bunun gibi, kimseyle güreş tutmadan pehlivan olunmaz. “Pehlivan oluncaya kadar kimseyle güreşmedim” diyen pehlivan yoktur.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.