Hayat Mertebeleri

Tarih: 17 Mayıs 2009

TRT televizyonunda çok ilginç bir İngiliz filmi seyrettim. Genç bir anne ve iki küçük çocuğu çok büyük bir evde yaşıyor. Önce kız çocuk evde başka bir çocuk görüyor ama kendisinden başka gören yok. Annesi inanmıyor. Bu anne dinine çok düşkün bir hıristiyan olup çocuklarına devamlı dini bilgiler okutturuyor İncil okutturuyor. Katı bir disiplin uyguluyor. Sonra kız evde başka insanlar da görüyor. Anne yine inanmıyor ama sonunda bazı sesler duyuyor, piyanonun görünmeyen bir varlık tarafından çalındığını duyuyor. Kadıncağız hep korku içinde, hep tedirgin…

Filmin sonunda anlıyoruz ki bu anne ve iki çocuk aslında ruhlar olup evdeki onlara göre görünmez varlıklar ise bizim gibi hayatta olan insanlar. Olaylar gelişiyor, anne de çocuklar da ölmüş olduklarını anlıyor kabul ediyor huzura kavuşuyorlar ve “bu ev bizim evimiz” diyorlar. Evdeki hayatta olan insanlar ise oğullarının o ruhlar hakkında bir şeyler anlatıp durmasından rahatsız olup bir medyum yardımıyla evdeki ruhlar hakkında az da olsa bir şeyler öğrenebiliyorlar sonra evi terk ediyorlar.

Film çok ilginçti çok heyecanlıydı. Baştan sona anlatmaya kalksam herhalde sayfalar sürer.

Film uydurma bir senaryo ürünü mü yoksa bazı gerçek gözlemlere göre yazılarak mı hazırlanmış bilmiyorum ama bana yıllar önce Risale-i Nur’da okuduğum “Hayat Mertebeleri”ni hatırlattı. Bunları çok kısaca özetliyorum:

Hayat Mertebeleri (Yaşam Boyutları)

1- Bizim hayat mertebemiz: Pek çok kayıtlar altındadır.
2- Hz. Hızır ve Hz. İlyas’ın hayatlarıdır. Bir derece serbesttir. Aynı anda çok yerde bulunabilirler. Bizim dünyevi ihtiyaçlarımızla kayıt altında değildirler. Bazen yiyebilirler içebilirler ama bizim gibi mecbur değillerdir. Bazı insanlar (Bunlara velî denir yani halk diliyle evliya) eğer Hızır makamına gelmişlerse Hızır ile görüşür ve ondan ders alır. Bu velilerle bir şekilde karşılaşan bazı insanlar yanılarak onları Hızır sanabilir.
3- Hz. İdris ve Hz. İsa hayat mertebesi: bütün insani vasıfların ve ihtiyaçların çok üstünde olarak melekler gibi bir hayata sahiptir.
4- Şehitlerin hayat mertebesi: Allah onlara berzah âleminde dünya hayatına benzeyen fakat kedersiz, zahmetsiz bir hayat bahşetmiş. Ölmüş olduklarını bilmiyorlar; bildikleri tek şey geçmişteki kederlerin zahmetlerin artık olmadığı.
5- Normal ölümle öteki tarafa gidenlerin hayat mertebesi: Bunlar şehitler gibi değildir: öldüklerini biliyorlar.

Kaynak: Risale-i Nur Külliyatı – Mektubat – Birinci Mektup

Özeti kısa ve dar kapsamlı yaptım. Ayrıntılı bilgi isteyenler esas kaynağa bakabilir.

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Soru ve Yorum yazma bir süre için kaldırıldı.