Gerçek Mümin

Tarih: 06 Temmuz 2008

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Şunda hiç şüphe yok ki Cennete müslüman nefisten başkası giremez. Ve yine hiç şüphesiz ki Allah bu İslam dinini fâcir bir kişiyle de te’yit edip kuvvetlendirir.”

(El-Lü’lüü ve’l-Mercan, No: 71)

Kaynak: İlham Kaynakları, Vehbi Yıldız, İzmir 1989 (Kitaptan sayfa 115)

Burada dikkat etmemiz gereken şey, Allah rızası doğrultusunda emrolunduğumuz gibi dosdoğru olmaktır. Hiç kimse “Ben islam dinine hizmet ediyorum o halde kurtulurum” diye düşünüp gevşek davranmamalı. Günümüzde islami hizmetler içinde maalesef her haltı işleyenler var. Eleştirsek cemaatlerinden hakaret yağmuruna tutuluruz. Sanki adam o hizmetin içinde diye günahları yok sayılıyor hatta bazılarına kalsa onların günahları sevap olarak yazılır bile diyecek!

Şimdi burada o karşı gelenler bir yerde haklılar: Hizmet ehlini eleştirmek kınamak niçin gerekiyor, bunun bilincinde olmalıyız. Bir cemaati veya şahsı bilinçsizce karalamak için yapıyorsak zaten şaşırmışız demektir. Belki ancak diğer müslümanlara kötü örnek oluyorlar, kendi cemaatindeki gençleri kendilerine benzetiyorlar, kötü bir çığır açıyorlar diye insanları ikaz ederek eleştirmemiz gerekir.

Hadisten almam gereken ders ise, yukarda dediğim gibi en başta niyet Allah rızası için olmalı, Allahın razı olduğu bir tarzda yaşamak; emrolunduğum gibi dosdoğru olmaya çalışmak. Gücüm yettiği kadar…

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. yansma dedi ki:

  belki de tam bu yüzden eğer kendimizi bir yerlere koymayı düşünüyorsak, o facirin biz olabiliceğimiz düşünülmeli..

 2. Ay-sima dedi ki:

  Evet biz kendimize toz kondurmayız, Mevla Teala'da tozumuzu silkeleyecek birilerini gönderir bizde bir şekilde terbiye oluruz…. ya adam oluruz ya adam oluruz başka şıkkı yok…….

 3. Arzu-hal dedi ki:

  Bir cemaate girdim diye Cennetlik oldum diye birşey yok. Hatta daha tehlikeli bir konumdasınız. İşlediğiniz günahlardan dolayı cezanız katmerleniyor. Çünkü bazı insanlar belki bilmeyerek günah işliyor ama sen bilerek yapmış oluyorsun. Bir de yolunu terk edersen… Nefsin daha şiddetli üzerine geliyor. Çevremizde görüyoruz. Allahü teala bizi daim kılsın.

 4. yansma dedi ki:

  Arzu hal;abla haklısınız günahlar katmerleniyordur ancak sevaplarının da aynı şekilde katmerlendiğini unutmamak gerek..yani okuyanlar cemaatin kötü bir şey olduğunu anlamasınlar diye söylüyorum,zira Efendimiz,dışarıya çıkarken bile yalnız çıkmamızı istememektedir..Elbette bu işin dozunu kaçıran insanlar oldukça fazla..Ama güzellikleri de gözden kaçırmamak gerek..Allaha emanet..

 5. E. Ali dedi ki:

  Ben o açıdan düşünememiştim. Bir cemaate girince insanın bilgisi artıyor. Arzuhal bunu demek istemiş olmalı. Yoksa cemaate girmenin kötülüğü değil güzelliği var elbette.Bir de şu var: Bir süre istikamet üzere olursun. Hayatında dengeler değişir. Geçmişte filan filan uğraşılarla geçirdiğin bir kısım vaktini şimdi ibadetlerle, hayır işleriyle, dünyada ve ahirette faydalı şeylerle geçirmektesindir. Böylece hayatında eskiden başka işlerle dolu olan bir yer şimdi başka bir şeyle dolmuştur.Bu yer faaliyete alışmıştır. Eğer Hak yolu bırakırsan o yer boş kalır anında pimpis işlerle dolar. Eskiden o yer bazı ufak tefek şeylerle doluydu. Sonra sevaplı işlerle doldu. Sevaplı işleri bırakırsan geçmişteki şeyler geri gelmez daha kötüleri gelir. Hem geçmişte çoğu şeyin günahını bilmiyordun. Artık biliyorsundur. Bu şekilde, yani günahının ne olduğunu bile bile yaptığın için daha fazla günah kazanırsın. Allah hepimizi korusun. Dikkat edelim.Şunu da düşünmeli: Bir metre yerden düşsen önemli bir yara almazsın. Ama on metreden düşsen kemiklerin kırılır. Paramparça olabilirsin.Yazımın bir kısmında ise, cemaatçilikte taraftarlık hatalarını dile getirmiştim. Hepimiz müslümanız. Cemaat hizmetleri farklı olabilir ama kendimizin farklı olmadığımızı unutmamalıyız. Başka bir cemaatten gelen eleştirileri en yakın kardeşimizden gibi değerlendirmeliyiz. O kardeşimizi en güzel şekilde dinlemeli, hatalı ise en güzel şekilde aydınlatmalıyız. Haklı ise uyardığı için kendisine teşekkür etmeliyiz.Mahmud efendi hazretleri şöyle derdi: “Başka cemaatleri altın gibi, kendimizi saman çöpü gibi görelim.”