Eskiden Molfix yokmuş da…

Tarih: 09 Mayıs 2010

Kadınların adet görme (regl) günlerinde namaz kılmamaları, oruç tutmamaları gerekiyor. Şimdi günümüzde bunun aksini savunanlar çıktı. Eskiden molfiks benzeri hijyenik ve sızdırmayan pedler yokmuş.. Olsaymış kadınların muayyen günlerinde namazla oruçla yükümlülükleri kaldırılmayacakmış… diyorlar.

kırmızı küpe çiçeğiKüpe Çiçeği

Bunlar yoktu ama kanamalı yarası olanlar için, sık tekrarlanan ishal rahatsızlığına yakalananlar için ve idrar tutamama sorunu olanlar için özür meseleleri vardı. Bir yeriniz kanasa, kanama durmuyorsa, Hanefi mezhebine göre özürlü niyetiyle abdest alırsınız ve peşinden vaktin namazını kılarsınız. O namazın vakti içinde nafile namazlar ve kaza namazları dahi kılınabilir. Yani namazlar gerçekten kabul olunur, sonradan iade etmeye gerek yoktur. Bu şekilde atıklar, kanamalar vesaire şeyler abdesti de namazı da bozmaz. Bir namaz vakti sona erdiğinde veya özrü gerektiren rahatsızlık sona erdiği anda abdestin hükmü de biter, yeni abdest gerekir.

Necaset meselesi:
Regl olayı ile dışarı atılan ölü dokular kokuşmuş olabiliyor. Bu kokuşmuşluk dışarıda değil içerde başlar. Zaten bu yüzden dışarı atılıyor. Ölüdür ve çürümeye mahkûmdur. Yani dışarıdaki pedin içerdeki olayı değiştirmesi imkânsız.

Sorun necaset olsaydı: idrar necasettir ve Hanefi mezhebine göre kan da necasettir ama yukarda anlattığım özür meselesi ile bir namaz vakti süresi için temiz gibi bir hükümde oluyor.
Aynı hak kadınlara regl atıkları için tanınmamış. O halde meselenin başka boyutları var.

Belki necasetin içerdeki durumu söz konusu olabilir fakat bunu da bağırsakların içindeki pisliklerle kıyaslarsak yine çözüm bulamayız. Ne esas dini hükümlere ne de yeni bidat hükümlere herhangi bir delil teşkil etmiyor. Belki de esas dini hükümlere bir delildir, necasetin belki niteliği ve bulunduğu yer açısından..
Hatta rahmin vazifesi icabı pislik mahalli olmamasından dolayı adet görme döneminde ölü dokuların necaset haline gelmesi başlıca sebep olabilir.

Başka örnekler: Meselâ sarhoşken namaz kılmak yasaktır. Özür mözür işlemez. Ayrıca yetişkin olmayanlar ve akli dengesi yerinde olmayanlar farz ibadetlerle yükümlü değillerdir.
Çoğu kadınların muayyen günlerinde asabi, sinirli oldukları hırçın karaktere büründükleri bütün dünyada meşhurdur. Belki de esas sebep budur.

Bütün bunların anlaşılmasıyla namazın şartları bilimsel açıdan daha da netliğe kavuşur.

Her şey iyi düşünülmeli. Yoksa birileri molfix vb. pedleri tanıtım amacıyla para alarak mı ortalığı karıştırıyor?

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Râna dedi ki:

    İslami bir tv kanalının da sahibi olan şahsın sohbetine denk gelmiştim ve şöyle bir açıklama getirmişti: Muayyen günlerde tutamadığın oruçları kaza ediyorsun, fakat muayyen günlerde kılınmayan namazın kazası istenmiyor, neden? Kendilerine göre açıklamaları şu: çünkü zaten o zamanda namaz kılman gerekiyor da ondan! mış. eğer zor gelmiyorsa rahatsız değilse kıl yok rahatsızsan kılma…. Böyle bir şeyi nasıl bu kadar rahat söyleyebiliyorlar. Allah selamet ihsan etsin